HCPL-261A
High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
product image
HCPL-261A Picture
SeekIC No. : 0087792 Detail
HCPL-261A: High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-261A
Quick Details
Maximum Baud Rate : 10 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : PDIP-8 Packaging : Tube
Description
Current Transfer Ratio :
Maximum Input Diode Current :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Tube
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Baud Rate : 10 MBps
Maximum Power Dissipation : 60 mW
Package / Case : PDIP-8
Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Features:
• HCMOS/LSTTL/TTL Performance Compatible
• 1000 V/ms Minimum Common Mode Rejection (CMR) at VCM = 50 V (HCPL- 261A Family) and 15 kV/ms Minimum CMR at VCM = 1000 V (HCPL-261N Family)
• High Speed: 10 MBd Typical
• AC and DC Performance Specified over Industrial Temperature Range -40°C to +85°C
• Available in 8 Pin DIP, SOIC-8 Packages
• Safety Approval UL Recognized per UL1577 2500 V rms for 1 minute and 5000 V rms for 1 minute (Option 020) CSA Approved
VDE 0884 Approved with
VIORM = 630 V peak for
HCPL-261A/261N
Option 060
Application
• Low Input Current (3.0 mA) HCMOS Compatible Version of 6N137 Optocoupler
• Isolated Line Receiver
• Simplex/Multiplex Data Transmission
• Computer-Peripheral Interface
• Digital Isolation for A/D, D/A Conversion
• Switching Power Supplies
• Instrumentation Input/Output Isolation
• Ground Loop Elimination
• Pulse Transformer Replacement
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter
Symbol
Min.
Max.
Units
Note
Storage Temperature
TS
-55
°C
Operating Temperature
TA
-40
°C
Operating Temperature
I F(AVG)
10
mA
1
Reverse Input Voltage
VR
3
Volts
Supply Voltage
VCC
-0.5
Volts
2
Enable Input Voltage
VE
-0.5
Output Collector Current (Each Channel)
IO
50
mA
Output Power Dissipation (Each Channel)
PO
60
mW
3
Output Voltage (Each channel)
VO
Lead Solder Temperature
(Through Hole Parts Only)
260°C for 10 s, 1.6 mm Below Seating Plane
Solder Reflow Temperature Profile
(Surface Mount Parts Only)
See Package Outline Drawings section
Description
The HCPL-261A family of optically coupled gates shown on this data sheet provide all the benefits of the industry standard 6N137 family with the added benefit of HCMOS compatible input current. This allows direct interface to all common circuit topologies without additional LED buffer or drive components. The AlGaAs LED used allows lower drive currents and reduces degradation by using the latest LED technology. On the single channel parts, an enable output allows the detector to be strobed. The output of the HCPL-261A detector IC is an open collector schottkyclamped transistor. The internal shield provides a minimum common mode transient immunity of 1000 V/ms for the HCPL-261A family and 15000 V/ms for the HCPL-261N family.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-261A
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate10Mbs
Current - Output/Channel50mA
PackagingTube
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names HCPL 261A