HCPL-817-50DE
Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 50mA
product image
HCPL-817-50DE Picture
SeekIC No. : 0097929 Detail
HCPL-817-50DE: Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-817-50DE
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Type : DC Maximum Collector Emitter Voltage : 35 V
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.2 V Isolation Voltage : 5000 Vrms
Current Transfer Ratio : 600 % Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Collector Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 200 mW
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Maximum Collector Current : 50 mA
Input Type : DC
Maximum Forward Diode Voltage : 1.4 V
Maximum Power Dissipation : 200 mW
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.2 V
Current Transfer Ratio : 600 %
Package / Case : PDIP-4 Gull Wing
Maximum Collector Emitter Voltage : 35 V
Minimum Operating Temperature : - 30 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-817-50DE
Output TypeTransistor
Current - Output/Channel50mA
Voltage - Output35V
Vce Saturation (Max)200mV
Current Transfer Ratio (Min)300% @ 5mA