HD6417020SX20IV
SH 1 CORE 32B MPU, 20MHZ/5V, 100
product image
HD6417020SX20IV Picture
SeekIC No. : 003513943 Detail
HD6417020SX20IV: SH 1 CORE 32B MPU, 20MHZ/5V, 100
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD6417020SX20IV
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: SuperH® SH7020 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: SH-1 Core Size: 32-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: EBI/EMI, SCI
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 32 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 100-TQFP
Description
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 20MHz
Program Memory Type: ROMless
RAM Size: 1K x 8
Number of I /O: 32
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case: 100-TQFP
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Manufacturer: Renesas Electronics America
Connectivity: EBI/EMI, SCI
Series: SuperH® SH7020
Core Processor: SH-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD6417020SX20IV
Program Memory Size-
RAM Size1K x 8
Number of I /O32
Package / Case100-TQFP
Speed20MHz
Controller SeriesSH7020
EEPROM Size-
Core ProcessorSH-1
Data Converters-
Core Size32-Bit
ConnectivityEBI/EMI, SCI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT