HD64F2623FA20
IC H8S MCU FLASH 256K 100-QFP
product image
HD64F2623FA20 Picture
SeekIC No. : 003513671 Detail
HD64F2623FA20: IC H8S MCU FLASH 256K 100-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2623FA20
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: H8® H8S/2600 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: H8S/2600 Core Size: 16/32-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: CAN, SCI, SmartCard
Peripherals: POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 53 Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 12K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C Package / Case: 100-BFQFP
Oscillator Type: Internal
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Peripherals: POR, PWM, WDT
Number of I /O: 53
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Core Size: 16/32-Bit
RAM Size: 12K x 8
Manufacturer: Renesas Electronics America
Operating Temperature: -20°C ~ 75°C
Core Processor: H8S/2600
Series: H8® H8S/2600
Package / Case: 100-BFQFP
Data Converters: A/D 16x10b; D/A 2x8b
Connectivity: CAN, SCI, SmartCard
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2623FA20
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size12K x 8
Number of I /O53
Package / Case100-QFP
Speed20MHz
Controller SeriesH8S/2600
EEPROM Size-
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT