HD64F2636F20J
IC H8S MCU FLASH 128K 128QFP
product image
HD64F2636F20J Picture
SeekIC No. : 003510095 Detail
HD64F2636F20J: IC H8S MCU FLASH 128K 128QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD64F2636F20J
  • Unit Price
  • Negotiable
Speed: 20MHz Connectivity: CAN, SCI, SmartCard
Peripherals: Motor Control PWM, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 72 Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: -
RAM Size: 4K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 12x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 128-BFQFP
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 20MHz
Packaging: Tray
RAM Size: 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Number of I /O: 72
Core Size: 16/32-Bit
Manufacturer: Renesas Electronics America
Data Converters: A/D 12x10b; D/A 2x8b
Package / Case: 128-BFQFP
Core Processor: H8S/2600
Series: H8® H8S/2600
Peripherals: Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity: CAN, SCI, SmartCard
Parameters:
Technical/Catalog InformationHD64F2636F20J
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size4K x 8
Number of I /O72
Package / Case128-QFP
Speed20MHz
Core ProcessorH8S/2600
Core Size16-Bit