HD74ACT240
Features: · 3-State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers· Outputs Source/Sink 24 mA· HD74ACT240 has TTL-Compatible InputsPinoutSpecifications Item Symbol Max Unit Condition Maximum quiescent supply current ICC 80 A VIN = VCC or ground, VCC = 5.5 V,Ta = Worst c...
product image
HD74ACT240 Picture
SeekIC No. : 004360497 Detail
HD74ACT240: Features: · 3-State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers· Outputs Source/Sink 24 mA· HD74ACT240 has TTL-Compatible InputsPinoutSpecifications Item Symbol Max Unit Cond...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD74ACT240
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·  3-State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers
·  Outputs Source/Sink 24 mA
·  HD74ACT240 has TTL-Compatible Inputs
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Item Symbol Max Unit Condition
Maximum quiescent supply current ICC 80 A VIN = VCC or ground, VCC = 5.5 V,
Ta = Worst case
Ta = 25°C