HD74LVC240A
Features: · VCC = 2.7 to 5.5 V· All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)· All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)· Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)· Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)· High output current ±24 mA (...
product image
HD74LVC240A Picture
SeekIC No. : 004360749 Detail
HD74LVC240A: Features: · VCC = 2.7 to 5.5 V· All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)· All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)· Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, T...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HD74LVC240A
Features:
·  VCC = 2.7 to 5.5 V
·  All inputs VIH (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 to 5.5 V)
·  All outputs VO (Max) = 5.5 V (@VCC = 0 V or output off state)
·  Typical VOL ground bounce < 0.8 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
·  Typical VOH undershoot > 2.0 V (@VCC = 3.3 V, Ta = 25°C)
·  High output current ±24 mA (@VCC = 3.0 to 5.5 V)
Specifications
Item
Symbol
Ratings
Unit
Conditions
Supply voltage
VCC
0.5 to 6.0
V
Input diode current
IIK
50
mA
VI = 0.5 V
Input voltage
VI
0.5 to 6.0
V
Output diode current
IOK
50
mA
VO = 0.5 V
VO = VCC+0.5 V
Output voltage
VO
0.5 to VCC +0.5
Output "H" or "L"
VO
           Output "Z" or VCC:OFF
Output current
IO
VCC, GND current / pin
ICC or IGND
100
Storage temperature
Tstg
65 to +150
Description
The HD74LVC240A has eight inverter drivers with three state outputs in a 20 pin package. This HD74LVC240A is a inverting buffer and has two active low enables (1G and 2G). Each enable independently controls four buffers. Low voltage and high speed operation is suitable at the battery drive product (note type personal computer) and low power consumption extends the life of a battery for long time operation.