HE2AN-AC48V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form A 48VDC 30A 25A 277VAC AC Coil
product image
HE2AN-AC48V Picture
SeekIC No. : 002554905 Detail
HE2AN-AC48V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form A 48VDC 30A 25A 277VAC AC Coil
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE2AN-AC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Coil Voltage : 48 VDC
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE2AN-AC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 277VAC
Coil Voltage48VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)33.6 VAC
Coil Current39mA