HE2AN-S-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 25A 48VDC SCREW TERM RELAY POWER
product image
HE2AN-S-DC48V Picture
SeekIC No. : 002547625 Detail
HE2AN-S-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 25A 48VDC SCREW TERM RELAY POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE2AN-S-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Contact Current Rating : 30 A
Coil Voltage : 48 VDC Coil Resistance : 1.2 KOhms
Coil Current : 40 mA Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Switching Voltage :
Contact Current Rating : 30 A
Mounting Style : Panel
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Current : 40 mA
Coil Voltage : 48 VDC
Coil Resistance : 1.2 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE2AN-S-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 277VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)7.2 VDC
Control On Voltage (Max)33.6 VDC
Coil Current40mA