HE3321A1200
RELAY REED SPST 500MA 12V
product image
HE3321A1200 Picture
SeekIC No. : 003830741 Detail
HE3321A1200: RELAY REED SPST 500MA 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE3321A1200
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 3300 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : MAXQ610 Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 24mA
Coil Voltage: 12VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 9 VDC Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Coil Current: 24mA
Switching Voltage: 200VDC - Max
Manufacturer: Hamlin Inc
Series: 3300
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE3321A1200
VendorHamlin Electronics Limited Partnership
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current24mA