HE3621A2400
RELAY REED SPST 500MA 24V
product image
HE3621A2400 Picture
SeekIC No. : 003831259 Detail
HE3621A2400: RELAY REED SPST 500MA 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE3621A2400
Quick Details
Series: 3600 Manufacturer: Hamlin Inc
Processor Series : MAXQ610 Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 11.1mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 16 VDC Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Termination Style: PC Pin
Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Coil Current: 11.1mA
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Turn Off Voltage (Min): 2 VDC
Switching Voltage: 200VDC - Max
Series: 3600
Manufacturer: Hamlin Inc
Turn On Voltage (Max): 16 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE3621A2400
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2 VDC
Control On Voltage (Max)16 VDC
Coil Current11.1mA