HEDS-1500
Optical Switches, Reflective, with Photo IC Output PRECISION OPT. REFLE CTIVE SENSOR
product image
HEDS-1500 Picture
SeekIC No. : 0084647 Detail
HEDS-1500: Optical Switches, Reflective, with Photo IC Output PRECISION OPT. REFLE CTIVE SENSOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HEDS-1500
Mfg:
Avago Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Series: -
Sensing Method: Reflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Current - DC Forward (If): 50mA
Response Time: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Output Type: Photodiode
Manufacturer: Lite-On Inc
Sensing Distance: 0.168" (4.27mm)
Package / Case: TO-5
Features:
• Focused Emitter and Detector in a Single Package
• 655 nm Visible Emitter
• 0.178 mm (0.007) Resolution
• TO-5 Miniature Sealed Package
• Photodiode Output
Application
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Min. Max. Units Note
Operating Temperature TA -20 70 °C
Storage Temperature TS -40 75 °C
Lead Soldering Temperature     260 for 10 sec. °C 1
Average LED Forward Current If   50 mA
Peak LED Forward Current Ifp   (data pending)   2
Reverse LED Input Voltage Vr   5 V
Photodiode Bias (-V = forward bias) Vd -0.3 7 V 3
Description
A bifurcated aspheric lens is used to image the active areas of the emitter and the detector to a single spot 4.27 mm (0.168 in.) in front of the package. The output signal of HEDS-1500 is a current generated by the photodiode.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHEDS-1500
VendorLite-On Inc
CategorySensors, Transducers
Sensing MethodReflective
Output TypePhototransistor
Current - DC Forward (If)50mA
Response Time-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C