HES601G350V2C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 600uF 350V CASE 2in x 2.125in
product image
HES601G350V2C Picture
SeekIC No. : 00744533 Detail
HES601G350V2C: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 600uF 350V CASE 2in x 2.125in
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HES601G350V2C
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~24
Quick Details
Capacitance : 600 uF Tolerance : 0 %, 50 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : HES
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 54 mm (2.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in) Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Voltage Rating : 350 Volts
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Length : 54 mm (2.125 in)
Capacitance : 600 uF
Tolerance : 0 %, 50 %
Series : HES
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHES601G350V2C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance600F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension2.000" Dia x 2.125" H (50.80mm x 53.98mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-0%, +50%
Voltage Rating350V