HFA1110EVAL
EVALUATION PLATFORM HFA1110
product image
HFA1110EVAL Picture
SeekIC No. : 003822930 Detail
HFA1110EVAL: EVALUATION PLATFORM HFA1110
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA1110EVAL
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Intersil
Channels per IC: 1 - Single Amplifier Type: Buffer
Output Type: Single-Ended Slew Rate: 1300 V/µs
-3db Bandwidth: 850MHz Current - Output / Channel: 60mA
Device Million Instructions per Second : 2799 MIPs Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Main IC): 21mA Voltage - Supply, Single/Dual (±): 9 V ~ 11 V, ±4.5 V ~ 5.5 V
Board Type: Fully Populated Supplied Contents: Board
Description
Series: -
Channels per IC: 1 - Single
Supplied Contents: Board
Board Type: Fully Populated
Output Type: Single-Ended
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Manufacturer: Intersil
Amplifier Type: Buffer
Slew Rate: 1300 V/µs
Current - Output / Channel: 60mA
-3db Bandwidth: 850MHz
Current - Supply (Main IC): 21mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 9 V ~ 11 V, ±4.5 V ~ 5.5 V
Utilized IC / Part: HFA1110
Parameters:
Technical/Catalog InformationHFA1110EVAL
VendorIntersil
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Amplifier TypeBuffer
Output TypeSingle-Ended
-3db Bandwidth850MHz
Slew Rate1300 V/s
Current - Supply (Main IC)21mA
Current - Output / Channel60mA
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartHFA1110
Channels per IC1 - Single