HFA16TA60CS
Rectifiers 600 Volt 2x8 Amp Common Cathode
product image
HFA16TA60CS Picture
SeekIC No. : 00183720 Detail
HFA16TA60CS: Rectifiers 600 Volt 2x8 Amp Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA16TA60CS
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.7 V
Recovery Time : 55 ns Forward Continuous Current : 8 A
Max Surge Current : 60 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Mounting Style : SMD/SMT
Forward Continuous Current : 8 A
Reverse Current IR : 5 uA
Packaging : Tube
Max Surge Current : 60 A
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK
Recovery Time : 55 ns
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Features:
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Specifications
Parameter Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 600 V
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 8.0 A
IFSM Single Pulse Forward Current 60
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 24
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 36 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 14
TJ Operating Junction and -55 to +150
TSTG Storage Temperature Range
Description
HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 2 x 8 A. International Rectifier's HFA16TA60CS is a state of the art center tap ultra fast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques HFA16TA60CS features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 600 volts and 8 amps per Leg continuous current, the HFA16TA60CS is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs. In addition to ultra fast recovery time, the HEXFRED product line features extremely low values of peak recovery current (IRRM) and does not exhibit any tendency to "snap-off" during the tb portion of recovery. The HEXFRED features combine to offer designers a rectifier with lower noise and significantly lower switching losses in both the diode and the switching transistor. These HEXFRED advantages can help to significantly reduce snubbing, component count and heatsink sizes. The HEXFRED HFA16TA60CS is ideally suited for applications in power supplies and power conversion systems (such as inverters), motor drives, and many other similar applications where high speed, high efficiency is needed.