HFA25PB60
Rectifiers 600 Volt 25 Amp
product image
HFA25PB60 Picture
SeekIC No. : 00181852 Detail
HFA25PB60: Rectifiers 600 Volt 25 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA25PB60
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 2 V at 50 A
Recovery Time : 75 ns Forward Continuous Current : 25 A
Max Surge Current : 225 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC Modified
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Recovery Time : 75 ns
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 20 uA
Max Surge Current : 225 A
Forward Continuous Current : 25 A
Package / Case : TO-247AC Modified
Forward Voltage Drop : 2 V at 50 A
Features:
• Ultrafast Recovery
• Ultrasoft Recovery
• Very Low IRRM
• Very Low Qrr
• Specified at Operating Conditions
Specifications
Parameter Max.
Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 600 V
IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current A
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 25
IFSM Single Pulse Forward Current 225
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 100
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 151 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 60
TJ Operating Junction and -55 to +150
TSTG
Storage Temperature Range
Description
HFA25PB60 Ultrafast Soft Recovery Diode, 25 A