HFA25PB60PBF
DIODE HEXFRED 600V 25A TO247AC
product image
HFA25PB60PBF Picture
SeekIC No. : 003427598 Detail
HFA25PB60PBF: DIODE HEXFRED 600V 25A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA25PB60PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 25A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7V @ 25A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 20µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Reverse Recovery Time (trr): 75ns
Packaging: Tube
Series: HEXFRED®
Package / Case: TO-247-2
Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Mounting Type: Through Hole, Radial
Current - Average Rectified (Io): 25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7V @ 25A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 20µA @ 600V
Description
HFA25PB60PbF Ultrafast Soft Recovery Diode, 25 A
What comes next is about the absolute maximum ratings of HFA25PB60PbF.The maximum VR (cathode-to-anode voltage) is 600 V.The maximum IF (continuous forward current) is 15 A at TC=100.The maximum IFSM (single pulse forward current) is 225 A.The maximum IFRM (maximum repetitive forward current) is 100 A.The PD (maximum power dissipation) is 151 W at TC=25 and 60 W at TC=100.The TJ,TSTG (operating junction and storage temperature range) is from -55 to +150.
The following is about the eletrical characteristics(TC=25).The minimum VBR (cathode anode breakdown voltage) is 600 V at IR=100A.The typical LS (series inductance) is 12 nH when measured lead to lead 5 mm from package body.Then is about the thermal-mechanical characteristics.The maximum Tlead (lead temperature) is 300.The maximum RthJC (thermal resistance,junction to case,single leg conducting) is 0.83 K/W;The maximum RthJC (thermal resistance,junction to case) is 0.85 K/W.The maximum RthJA (thermal resistance,junction to ambient) is 40 K/W.The typical RthCS (thermal resistance,case to heat sink) is 0.25 K/W.The typical Wt (weight) is 6.0 g.The typical T (mounting torque) is 6.0 Kg-cm and the maximum is 12 Kg-cm.