HFA25TB60
Rectifiers 600 Volt 25 Amp
product image
HFA25TB60 Picture
SeekIC No. : 00182563 Detail
HFA25TB60: Rectifiers 600 Volt 25 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA25TB60
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 2 V at 50 A
Recovery Time : 75 ns Forward Continuous Current : 25 A
Max Surge Current : 225 A Reverse Current IR : 20 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AC
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Recovery Time : 75 ns
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AC
Reverse Current IR : 20 uA
Max Surge Current : 225 A
Forward Continuous Current : 25 A
Forward Voltage Drop : 2 V at 50 A
Description
HFA25TB60 Ultrafast Soft Recovery Diode, 25 A