HFA30PB120PBF
DIODE HEXFRED 1200V 30A TO247AC
product image
HFA30PB120PBF Picture
SeekIC No. : 003427968 Detail
HFA30PB120PBF: DIODE HEXFRED 1200V 30A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA30PB120PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io): 30A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4.1V @ 30A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 170ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 40µA @ 1200V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Capacitance @ Vr, F: -
Packaging: Tube
Current - Average Rectified (Io): 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Series: HEXFRED®
Package / Case: TO-247-2
Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Mounting Type: Through Hole, Radial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4.1V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr): 170ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 40µA @ 1200V
Description
HFA30PB120PbF: HEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 30 A