HFA320NJ40C
DIODE HEXFRED 400V 321A TO-244AB
product image
HFA320NJ40C Picture
SeekIC No. : 004129947 Detail
HFA320NJ40C: DIODE HEXFRED 400V 321A TO-244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA320NJ40C
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Processor Series : Z16C01 Series: HEXFRED®
Manufacturer: Vishay Semiconductors Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.55V @ 320A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 321A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Supplier Device Package: TO-244AB
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Tube
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Series: HEXFRED®
Package / Case: TO-244AB
Supplier Device Package: TO-244AB
Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.55V @ 320A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 321A (DC)
Features:
·Reduced RFI and EMI
·Reduced Snubbing
·Extensive Characterization of
·Recovery Parameters
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
  Parameters Max Units
VR Cathode-to-Anode Voltage 400 V
IF @ TC = 25°C Continuous Forward Current 321
IF @ TC = 100°C Continuous Forward Current 160 A
IFSM Single Pulse Forward Current 1200 A
EAS Maximum Repetitive Forward Current 1.4 mj
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 625 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 250 W
TJ, TSTG Operating Junction and Storage Temperatures - 55 to 150 °C