HG3-AC220V
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 220V
product image
HG3-AC220V Picture
SeekIC No. : 003827842 Detail
HG3-AC220V: RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 220V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG3-AC220V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HG Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 23.6mA Coil Voltage: 220VAC
Contact Form: 3PDT (3 Form C) Contact Rating (Current): 20A
Switching Voltage: 250VAC - Nom Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 176 VAC Turn Off Voltage (Min): 66 VAC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Features: -
Mounting Type: Socketable
Contact Rating (Current): 20A
Contact Form: 3PDT (3 Form C)
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Voltage: 220VAC
Turn On Voltage (Max): 176 VAC
Turn Off Voltage (Min): 66 VAC
Switching Voltage: 250VAC - Nom
Series: HG
Coil Current: 23.6mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG3-AC220V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage220VAC
Control Off Voltage (Min)66 VAC
Control On Voltage (Max)176 VAC
Coil Current23.6mA