HG3-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 24VDC H Capacity Pwr Relay
product image
HG3-DC24V Picture
SeekIC No. : 002564961 Detail
HG3-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 24VDC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG3-DC24V
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG3-DC24V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)7.2 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current66mA