HG4-AC24V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 24VAC H Capacity Pwr Relay
product image
HG4-AC24V Picture
SeekIC No. : 002565024 Detail
HG4-AC24V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 24VAC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-AC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-AC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current316mA