HG4-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 20A 4PDT 110VDC .250 QUICK CONNECT
product image
HG4-DC110V Picture
SeekIC No. : 002565766 Detail
HG4-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 20A 4PDT 110VDC .250 QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-DC110V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 110 VDC
Coil Resistance : 5.42 K Ohms Coil Current : 20.3 mA
Mounting Style : Screw Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 110 VDC
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Mounting Style : Screw
Coil Resistance : 5.42 K Ohms
Coil Current : 20.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-DC110V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current20.3mA