HG4-DC12V-F
General Purpose / Industrial Relays 20A 12VDC RELAY POWER CUBE
product image
HG4-DC12V-F Picture
SeekIC No. : 002564863 Detail
HG4-DC12V-F: General Purpose / Industrial Relays 20A 12VDC RELAY POWER CUBE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG4-DC12V-F
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG4-DC12V-F
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current168mA