HGTD7N60C3S9A
IGBT Transistors 14a 600V N-Ch IGBT UFS Series
product image
HGTD7N60C3S9A Picture
SeekIC No. : 00142757 Detail
HGTD7N60C3S9A: IGBT Transistors 14a 600V N-Ch IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTD7N60C3S9A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 14 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 60 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-252AA-3 Packaging : Reel
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V
Power Dissipation : 60 W
Continuous Collector Current at 25 C : 14 A
Package / Case : TO-252AA-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTD7N60C3S9A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)14A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 7A
Power - Max60W