HGTG11N120CND
IGBT Transistors 43A 1200V NCh w/Anti Parallel Hyprfst Dde
product image
HGTG11N120CND Picture
SeekIC No. : 00142287 Detail
HGTG11N120CND: IGBT Transistors 43A 1200V NCh w/Anti Parallel Hyprfst Dde
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG11N120CND
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 43 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 298 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-247-3
Continuous Collector Current at 25 C : 43 A
Power Dissipation : 298 W
Features:
• 43A, 1200V, TC= 25
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 340ns at TJ= 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
•Thermal Impedance SPICE Model
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 1200 V
Collector Current Continuous At TC= 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 43 A
Collector Current Continuous At TC= 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 22A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 80 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ= 150 (Figure 2) . . . . . . . . .SSOA 55A at 1200V
Power Dissipation Total at TC= 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . PD 298 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 260
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 8µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 12V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 15µs
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: 11N120CND
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG11N120CND
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)35A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 11A
Power - Max298W