HGTG30N60A4
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
product image
HGTG30N60A4 Picture
SeekIC No. : 00142516 Detail
HGTG30N60A4: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N60A4
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 75 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 463 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-247-3
Continuous Collector Current at 25 C : 75 A
Power Dissipation : 463 W
Features:
• >100kHz Operation at 390V, 30A
• 200kHz Operation at 390V, 18A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 60ns at TJ = 125
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER Model
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .. . .BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 75 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 60 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..... ICM 240 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..... VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ......VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150, Figure 2 . . . . ..SSOA 150A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...... PD 463 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .....3.7 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . ..TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . ........TL 300
Package Body for 10s, See Techbrief 334 . . . . . . . . . . . . . ......... TPKG 260
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: G30N60A4
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product HGTG30N60A4 is available. Click here for more information .
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG30N60A4
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 30A
Power - Max463W