HGTG30N60B3
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT UFS Series
product image
HGTG30N60B3 Picture
SeekIC No. : 00142273 Detail
HGTG30N60B3: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N60B3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.45 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 60 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 208 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.45 V
Continuous Collector Current at 25 C : 60 A
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 208 W
Package / Case : TO-247-3
Features:
• 60A, 600V, TC = 25oC
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 90ns at TJ = 150oC
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . .BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 60 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 30 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 220 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . . . . . . SSOA 60A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 208 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 4 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 10 µs
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: G30N60B3
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product HGTG30N60B3 is available. Click here for more information .
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG30N60B3
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 30A
Power - Max208W