HGTG30N60C3
Features: • 63A, 600V at TC = 25• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 230ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector To Emitter Voltage. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...
product image
HGTG30N60C3 Picture
SeekIC No. : 004362163 Detail
HGTG30N60C3: Features: • 63A, 600V at TC = 25• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 230ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conductio...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N60C3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 63A, 600V at TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 230ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector To Emitter Voltage. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC25 63 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC110 30 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 252 A
Gate To Emitter Voltage Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGES ±20 V
Gate To Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 14) . . . . . . . . . . .  SSOA 60A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PD 208 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . .TJ, TSTG -40 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 4 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 15 µs