HGTG30N60C3D
IGBT Transistors 63a 600V NCh IGBT Hyperfast anti-para
product image
HGTG30N60C3D Picture
SeekIC No. : 00142760 Detail
HGTG30N60C3D: IGBT Transistors 63a 600V NCh IGBT Hyperfast anti-para
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N60C3D
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.5 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 63 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 208 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.5 V
Power Dissipation : 208 W
Package / Case : TO-247-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 63 A
Features:
• 63A, 600V at TC= 25
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 230ns at TJ= 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Hyperfast Anti-Parallel Diode
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC= 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 63 A
Collector Current Continuous At TC= 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC110 30 A
Average Diode Forward Current at 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . I(AVG) 25 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 252 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ= 150. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .SSOA 60A at 600V
Power Dissipation Total at TC= 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 208 W
Power Dissipation Derating TC> 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . .. TJ, TSTG -40 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 4µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 15µs
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: G30N60C3D
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product HGTG30N60C3D is available. Click here for more information .
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG30N60C3D
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)63A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 30A
Power - Max208W