HGTG34N100E2
Features: • 34A, 1000V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 710ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ....BVCES 1000 VCollector-Gate Voltage, RGE =1MW ....
product image
HGTG34N100E2 Picture
SeekIC No. : 004362165 Detail
HGTG34N100E2: Features: • 34A, 1000V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 710ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG34N100E2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 34A, 1000V
• Latch Free Operation
• Typical Fall Time - 710ns
• High Input Impedance
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . ..BVCES 1000 V
Collector-Gate Voltage, RGE =1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .  . .VCGR 1000 V
Collector Current Continuous at TC = +25. . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . IC25 55 A
at VGE = 15V, at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC90 34 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .ICM 200 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . VGES ±20 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = +150 . . . . . . . .SSOA 200A at 0.8 BVCES
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 208 W
Power Dissipation Derating TC > +25oC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . .TJ, TSTG -55 to +150
Maximum Lead Temperature for Soldering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 260
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V . . . . . . . . . . . . . . . tSC 3 s
at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 10 s