HGTG40N60C3
IGBT Transistors
product image
HGTG40N60C3 Picture
SeekIC No. : 00144033 Detail
HGTG40N60C3: IGBT Transistors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG40N60C3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.3 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : 250 nA Power Dissipation : 291 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Packaging :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : 250 nA
Package / Case : TO-247-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.3 V
Power Dissipation : 291 W
Features:
• 75A, 600V, TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 100ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 75 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 40 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ICM 300 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . . .  SSOA 40A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PD 291 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.33 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 5 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 10 µs