HGTP10N120BN
IGBT Transistors 35A 1200V N-Ch
product image
HGTP10N120BN Picture
SeekIC No. : 00142288 Detail
HGTP10N120BN: IGBT Transistors 35A 1200V N-Ch
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP10N120BN
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.45 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 35 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 298 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-220-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 298 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.45 V
Continuous Collector Current at 25 C : 35 A
Features:
• 35A, 1200V, TC = 25
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 140ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Avalanche Rated
• Thermal Impedance SPICE Model
Temperature Compensating SABER™ Model
www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
Components to PC Boards
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 1200 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 35 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 17 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .ICM 80 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . . . . . . .. SSOA 55A at 1200V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  PD 298 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  2.38 W/
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 260
Short Circuit Withstand Time (Note 3) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 8 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 3) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 15 µs
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP10N120BN
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)35A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 10A
Power - Max298W