HGTP10N40E1
Features: • 10A and 12A, 400V and 500V• VCE(ON): 2.5V Max.• TFI: 1s, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• No Anti-Parallel DiodePinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...
product image
HGTP10N40E1 Picture
SeekIC No. : 004362181 Detail
HGTP10N40E1: Features: • 10A and 12A, 400V and 500V• VCE(ON): 2.5V Max.• TFI: 1s, 0.5ms• Low On-State Voltage• Fast Switching Speeds• High Input Impedance• No Anti-Paral...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP10N40E1
Features:
• 10A and 12A, 400V and 500V
• VCE(ON): 2.5V Max.
• TFI: 1s, 0.5ms
• High Input Impedance
• No Anti-Parallel Diode
Specifications
Collector-Emitter Voltage. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VCES 400 500 400 500 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  VCGR 400 500 400 500 V
Gate-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . .VGE ±20 ±20 ±20 ±20 V
Collector Current Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . IC 12 12 10 10 A
Collector Current Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 17.5 17.5 17.5 17.5 A
Power Dissipation at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . PD 75 75 60 60 W
Power Dissipation Derating Above TC > +25 . . . . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . .0.6 0.6 0.48 0.48 W/