HGTP10N40F1D
Features: • 10A, 400V and 500V• Latch Free Operation• Typical Fall Time < 1.4ms• High Input Impedance• Low Conduction Loss• Anti-Parallel Diode• tRR < 60nsPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ....
product image
HGTP10N40F1D Picture
SeekIC No. : 004362183 Detail
HGTP10N40F1D: Features: • 10A, 400V and 500V• Latch Free Operation• Typical Fall Time < 1.4ms• High Input Impedance• Low Conduction Loss• Anti-Parallel Diode• tRR <...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP10N40F1D
Features:
• 10A, 400V and 500V
• Latch Free Operation
• Typical Fall Time < 1.4ms
• High Input Impedance
• Low Conduction Loss
• Anti-Parallel Diode
• tRR < 60ns
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 400 500 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCGR 400 500 V
Collector Current Continuous at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC25 12 12 A
at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .IC90 10 10 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .ICM 12 12 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGES ±20 ±20 V
Diode Forward Current at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IF25 16 16 A
at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IF90 10 10 A
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PD 75 75 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.6 0.6 W/