HGTP11N120CN
Features: • 43A, 1200V, TC = 25oC• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 340ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Avalanche Rated• Thermal Impedance SPICE Model Temperature Compensating SABE...
product image
HGTP11N120CN Picture
SeekIC No. : 004362189 Detail
HGTP11N120CN: Features: • 43A, 1200V, TC = 25oC• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 340ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Condu...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP11N120CN
Features:
• 43A, 1200V, TC = 25oC
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 340ns at TJ = 150oC
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Avalanche Rated
• Thermal Impedance SPICE Model Temperature Compensating SABER™ Model www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 1200 V
Collector Current Continuous
At TC= 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . IC25 43 A
At TC= 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 22A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 80 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ= 150 (Figure 2) . . . . . . . . .SSOA 55A at 1200V
Power Dissipation Total at TC= 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . PD 298 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . TL 260
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 8µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 12V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 15µs