HGTP12N60A4
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
product image
HGTP12N60A4 Picture
SeekIC No. : 00143874 Detail
HGTP12N60A4: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60A4
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 54 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 167 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Package / Case : TO-220-3
Power Dissipation : 167 W
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 54 A
Features:
• >100kHz Operation at 390V, 12A
• 200kHz Operation at 390V, 9A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 70ns at TJ = 125
• Low Conduction Loss
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 54 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . C110 23 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 96 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150, Figure 2 . . . . . . . . . . . . . . SSOA 60A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 167 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.33 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . .TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP12N60A4
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)54A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 12A
Power - Max167W