HGTP12N60B3D
Features: • 27A, 600V, TC = 25• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 112ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Hyperfast Anti-Parallel Diode• Related Literature- TB334 Guidelines for Soldering...
product image
HGTP12N60B3D Picture
SeekIC No. : 004362191 Detail
HGTP12N60B3D: Features: • 27A, 600V, TC = 25• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 112ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conduction ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60B3D
Features:
• 27A, 600V, TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 112ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Hyperfast Anti-Parallel Diode
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
  Components to PC Boards
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC25 27 A
At TC = 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 12 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ICM 110 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . . . . . . .  SSOA 96A at 600V
Maximum Power Dissipation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 104 W
Linear Derating Factor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  0.83 W/
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 300
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 5 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 10 µs