HGTP12N60C3
IGBT Transistors 24a 600V N-Ch IGBT UFS Series
product image
HGTP12N60C3 Picture
SeekIC No. : 00143886 Detail
HGTP12N60C3: IGBT Transistors 24a 600V N-Ch IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60C3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.65 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 24 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 104 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 24 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.65 V
Power Dissipation : 104 W
Features:
• 24A, 600V at TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 230ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 24 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC110 12 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 96 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 14) . . . . . . . . . . . . .  SSOA 24A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 104 W
Power Dissipation Derating TC > 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.83 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . .tSC 4 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 13 µs
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP12N60C3
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 12A
Power - Max104W