HGTP12N60C3D
IGBT Transistors HGTP12N60C3D
product image
HGTP12N60C3D Picture
SeekIC No. : 00142520 Detail
HGTP12N60C3D: IGBT Transistors HGTP12N60C3D
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60C3D
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.65 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 24 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 104 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 24 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.65 V
Power Dissipation : 104 W
Features:
• 24A, 600V at TC = 25
• Typical Fall Time at TJ = 150 . . . . . . . . . . . . . . . . 210ns
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Hyperfast Anti-Parallel Diode
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  BVCES 600 V
Collector Current Continuous
At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 24 A
At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . IC110 12 A
Average Diode Forward Current at 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . I(AVG) 12 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. ICM 96 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 14) . . . . . . . . . . . SSOA 24A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 104 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . 0.83 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 4 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 13 µs
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP12N60C3D
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 12A
Power - Max104W