HGTP14N40F3VL
IGBT Transistors 400V/14A/TF<1.2US
product image
HGTP14N40F3VL Picture
SeekIC No. : 00143755 Detail
HGTP14N40F3VL: IGBT Transistors 400V/14A/TF<1.2US
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP14N40F3VL
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 420 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Continuous Collector Current at 25 C : 38 A Gate-Emitter Leakage Current : 10 uA
Power Dissipation : 262 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Package / Case : TO-220AB-3
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 420 V
Continuous Collector Current at 25 C : 38 A
Gate-Emitter Leakage Current : 10 uA
Power Dissipation : 262 W
Features:
• Logic Level Gate Drive
• Internal Voltage Clamp
• ESD Gate Protection
• TJ = +150
• Ignition Energy Capable
Application
• Automotive Ignition
• Small Engine Ignition
• Fuel Ignitor
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Breakdown Voltage at 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 420 V
Collector-Gate Breakdown Voltage RGE = 10kW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCGR 420 V
Collector Current Continuous
VGE = 4.5V at TC = +25o . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 19A
VGE = 4.5V at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . C90 14A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±10 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed or . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±12 V
Gate-Emitter Current Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IGEM ±10 mA
Open Secondary Turn-Off Current
L = 2.3mH at +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICO 17A
L = 2.3mH at +150 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICO 12A
Drain to Source Avalanche Energy at L = 2.3mH, TC = +25. . . . . . . . . . . . . . . . . EAS 330 mJ
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PT 83 W
Power Dissipation Derating TC > +25 0.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to +150
Electrostatic Voltage at 100pF, 1500W. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ESD 6 KV