HGTP15N120C3
Features: • 35A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150• Short Circuit RatingPinoutSpecificationsCollector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..BVCES...
product image
HGTP15N120C3 Picture
SeekIC No. : 004362194 Detail
HGTP15N120C3: Features: • 35A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150• Short Circuit RatingPinoutSpecificationsColl...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP15N120C3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 35A, 1200V, TC = 25
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..BVCES 1200 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 35 A
At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC110 15 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .ICM 120 A
Gate to Emitter Voltage Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150oC, Figure 14 . . . . . . . .. SSOA 15A at 1200V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  PD 164 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.32 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . .  TJ, TSTG -55 to 150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .     tSC 6 s
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   tSC 25