HGTP20N60A4
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
product image
HGTP20N60A4 Picture
SeekIC No. : 00142509 Detail
HGTP20N60A4: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP20N60A4
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 70 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 290 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Package / Case : TO-220-3
Continuous Collector Current at 25 C : 70 A
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 290 W
Features:
• >100kHz Operation at 390V, 20A
• 200kHz Operation at 390V, 12A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 55ns at TJ = 125
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model
  www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
  Components to PC Boards
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 70 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 40 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ICM 280 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . . .SSOA 100A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .PD 290 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2.32 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP20N60A4
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 20A
Power - Max290W