HGTP20N60B3
IGBT Transistors TO-220
product image
HGTP20N60B3 Picture
SeekIC No. : 00143975 Detail
HGTP20N60B3: IGBT Transistors TO-220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP20N60B3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Packaging :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Features:
• 40A, 600V at TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 140ns at 150
• Short Circuit Rated
• Low Conduction Loss
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Gate Voltage, RGE = 1MΩ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCGR 600 V
Collector Current Continuous
At TC= 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . IC25 40 A
At TC= 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 20A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 160 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ= 150 (Figure 2) . . . . . . . . .SSOA 30A at 600V
Power Dissipation Total at TC= 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. PD 165 W
Power Dissipation Derating TC> 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .1.32 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to 50
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. TL300
Maximum Lead Temperature for Soldering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Tpkg 260
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . .  tSC 4µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE= 12V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 10µs