HGTP2N120BN
Features: • 12A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Avalanche Rated• Thermal Impedance SPICE ModelTemperature Compensating SABERT...
product image
HGTP2N120BN Picture
SeekIC No. : 004362206 Detail
HGTP2N120BN: Features: • 12A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conductio...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP2N120BN
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 12A, 1200V, TC = 25
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Avalanche Rated
• Thermal Impedance SPICE Model
Temperature Compensating SABER™ Model
www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
Components to PC Boards"
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 1200 V
Collector Current Continuous
At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 12 A
At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 5.6 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 20 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150oC (Figure 2) . . . . . . . . . . . . . SSOA 12A at 1200V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 104 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.83 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . .TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from case for 10s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 300
Short Circuit Withstand Time (Note 3) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 8 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 3) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 15 µs