HGTP2N120BND
Features: • 12A, 1200V, TC = 25oC• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Thermal Impedance SPICE Model www.intersil.com• Related Literature- TB334 G...
product image
HGTP2N120BND Picture
SeekIC No. : 004362207 Detail
HGTP2N120BND: Features: • 12A, 1200V, TC = 25oC• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Condu...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP2N120BND
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 12A, 1200V, TC = 25oC
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 160ns at TJ = 150oC
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Thermal Impedance SPICE Model www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Specifications
Collector to Emitter Voltage ................ . . BVCES
Collector Current Continuous
At TC = 25oC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25
At TC = 110oC . . . . ........................... IC110
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . ........ICM
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . .. VGES
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . ............... VGEM
Switching Safe Operating Area at TJ = 150oC (Figur.SSOA
Power Dissipation Total at TC = 25oC . ......... . . PD
Power Dissipation Derating TC > . . . . . . .. . . 25oC
Operating and Storage Junction Temperature RangeTJ,TSTG
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from case for 10s . . . . . TL
Package Body for 10s, see Techbrief 334 . . . . . .Tpkg
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V. tSC
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. tSC
±20
±30
12A at 1200V