HGTP5N120BND
IGBT Transistors 21a 1200V IGBT NPT Series N-Ch
product image
HGTP5N120BND Picture
SeekIC No. : 00142417 Detail
HGTP5N120BND: IGBT Transistors 21a 1200V IGBT NPT Series N-Ch
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP5N120BND
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.45 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 21 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 167 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Power Dissipation : 167 W
Package / Case : TO-220AB-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 21 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.45 V
Features:
• 21A, 1200V, TC = 25oC
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 175ns at TJ = 150oC
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Thermal Impedance SPICE Model
   Temperature Compensating SABER™ Model www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Specifications
SYMBOL
PARAMETERS
RATING
UNITS
B VCES
I C25
I C110
ICM
V GES
V GEM
S SOA
P D
T STG
TL
Tpkg
t SC
tSC
Collector to Emitter Voltage
Collector Current Continuous
At TC = 25oC
At TC = 110oC
Collector Current Pulsed (Note 1)
Gate to Emitter Voltage Continuous
Gate to Emitter Voltage Pulsed
Switching Safe Operating Area at TJ = 150oC (Figure
Power Dissipation Total at TC = 25oC
Power Dissipation Derating TC > 25oC
Operating and Storage Junction Temperature Range
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from case for 10s
Package Body for 10s, see Tech Brief 334
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V.
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V.
±20
±30
30A at 1200V
167
-55 to 150
300
V
A
A
V
W
W/o C
o C
o C
µs
µs
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP5N120BND
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)21A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 5A
Power - Max167W