HGTP5N120CND
Features: • 25A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Temperature Compensating SABER™ Model Thermal Impedance SPICE Model www.intersil...
product image
HGTP5N120CND Picture
SeekIC No. : 004362214 Detail
HGTP5N120CND: Features: • 25A, 1200V, TC = 25• 1200V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150• Short Circuit Rating• Low Conductio...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP5N120CND
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 25A, 1200V, TC = 25
• 1200V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 350ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model
  Thermal Impedance SPICE Model
  www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
  Components to PC Boards"
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 1200 V
Collector Current Continuous At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 25 A
Collector Current Continuous At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 12 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ICM 40 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150, Figure 2 . . . . . . . . . . . . . .  SSOA 30A at 1200V
Power Dissipation Total at TC = 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  PD 167 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.33 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from case for 10s . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    TL 300
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 8 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..tSC 15 µs