HGTP7N60C3D
IGBT Transistors 14a 600V N-Ch IGBT UFS Series
product image
HGTP7N60C3D Picture
SeekIC No. : 00142744 Detail
HGTP7N60C3D: IGBT Transistors 14a 600V N-Ch IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP7N60C3D
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 14 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 60 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V
Power Dissipation : 60 W
Continuous Collector Current at 25 C : 14 A
Features:
• 14A, 600V at TC = 25
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time . . . . . . . . . . . . . . 140ns at TJ = 150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Hyperfast Anti-Parallel Diode
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCES 600 V
Collector Current Continuous
At TC = 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC25 14 A
At TC = 110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 7 A
Average Diode Forward Current at 110o . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . I(AVG) 8 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 56 A
Gate-Emitter Voltage Continuous . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150, Figure 14 . . . . . . . . . . SSOA 40A at 480V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 60 W
Power Dissipation Derating TC > 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.487 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to 150
Maximum Lead Temperature for Soldering. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 260
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 1 ms
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 8 ms
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP7N60C3D
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)14A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 7A
Power - Max60W